Domovník Daniel Spěváček a policisté Michal Cikryt a David Urban. V úterý 5. května 2020 jim zástupci města, policie a spolku Bezpečný Šumperk z.s. předali ocenění za záchranu života. Tito tři muži se poslední dubnový pátek setkali u zavřených dveří v sedmém patře panelového domu zvaného Hokejka v Šumperku. Za nimi zuřil požár a trojice z hořícího bytu zachránila seniorku.

Před šestou hodinou ranní ho probudilo řinčení skla. Domníval se, že se něco děje na parkovišti před domem. Vyšel na balkon a z pravé strany pocítil neobvyklé teplo. Otočil se a uviděl šlehající plameny z bytu o patro výš.

„Vzbudil jsem přítelkyni se synem, vyběhl jsem na chodbu, bouchal na dveře a budil obyvatele bytů v pátém, šestém a sedmém patře,“ vypráví Daniel Spěváček, domovník z bytového domu v Čajkovského ulici v Šumperku. Jeho dům v pátek 24. dubna před šestou hodinou ranní zachvátil požár. Hořet začalo v bytě osmdesátileté seniorky v sedmém patře domu, kterému Šumperané kvůli tvaru neřeknou jinak než Hokejka.

Když se Daniel Spěváček přesvědčil, že jeho přítelkyně se synem je v bezpečí, vrátil se zpět k bytu, kde hořelo, bušil na dveře, ale nikdo se neozýval. Věděl, že zde bydlí osamělá seniorka. „Zkoušel jsem vykopnout dveře, ale nedařilo se mi to. Pak se vedle mne objevil policista, který mi pomohl vniknout do bytu. Dveře jsme spolu vyrazili kovovým žebříkem z mezipatra,“ popisuje domovník.

Uvedl, že byt byl plný černého štiplavého kouře, „Klekli jsme na kolena a rukama prohmatávali podlahu. Seniorka ležela na zemi blízko dveří, byla v bezvědomí. Okamžitě jsme ji vynesli ven z bytu. To už přijeli na místo hasiči, kteří se o ženu postarali,“ pokračoval ve vyprávění policista Michal Cikryt.

On a jeho kolega David Urban zrovna končili noční směnu, když je dozorčí poslal na místo požáru k Hokejce. „Když jsme se podívali z okna služebny, viděli jsme šlehající plameny z balkonu v sedmém patře. Naskočili jsme do auta a vyjeli, před domem bylo spoustu lidí, někteří si požár natáčeli na mobil. Vběhli jsme do domu, David budil zbylé obyvatele a dohlížel na jejich evakuaci a já jsem se přidal k Danielovi, se kterým jsme společně vylomili dveře bytu, ve kterém hořelo,“ doplnil Michal Cikryt.

Tři muži, kteří se postarali o to, aby zachránili obyvatele z hořící Hokejky, byli v úterý 5. května oceněni v obřadní síni radnice. Plaketu spolku Bezpečný Šumperka a věcné dary jim předal ředitel územního odboru Policie ČR Šumperk Libor Giesel, ředitel HZS Olomouckého kraje Územního odboru Šumperk a předseda spolku Martin Žaitlik a starosta Šumperka Tomáš Spurný.

„Tato trojice byla u požáru nejdříve a jednoznačně se postarala o to, že nebylo více zraněných. Společně provedli ty prvotní správné úkony. Je opravdu třeba vyzdvihnout, že zachovali klidnou hlavu a díky vzájemné spolupráci se jim podařilo zachránit lidský život,“ uvedl Martin Žaitlik.